Preloader

Ładowanie...

Jeśli masz instalację fotowoltaiczną z monitoringiem fabrycznym inwertera, który Cię nie zadowala, lub w ogóle bez monitoringu sieciowego, to niewielkim kosztem (ok. 200 zł) lub nawet bezkosztowo możesz mieć świetny monitoring na darmowej (donation) angielskojęzycznej witrynie pvoutput.org monitorującej obecnie tysiące instalacji na całym świecie.

Masz tam stały podgląd Twojej produkcji z każdego miejsca na świecie poprzez przeglądarkę internetową, pełne statystyki i porównania, oglądanie wyników innych uczestników, tworzenie społeczności użytkowników fotowoltaiki itd. Jak podłączyć Twój inwerter do tej witryny?

1. Sprawdź czy Twój inwerter ma dostępne gniazdo danych np. typu RS232, USB, Bluetooth lub inne. Poczytaj na grupach dyskusyjnych o Twoim inwerterze czy i jak można przechwycić z niego dane na pvoutput.org. Możesz sprawdzić czy innym się to udało przez przefiltrowanie instalacji już wpisanych na pvoutput według modelu inwertera. Jeśli tak - przejdź dalej...

2. Znajdź albo zakup stary laptop z windowsem xp (ja mam XP SP3), najlepiej mały, o niskim zużyciu prądu, który będzie miał gniazdo danych RS232 albo USB2.0, i działający WiFi albo gniazdo sieciowe. Nie potrzeba by był mocny - wystarczą minimalne parametry.

3. Przyłącz laptopa do inwertera poprzez kabel odpowiadający dostępnym gniazdom w inwerterze i laptopie. Może być potrzebny kabel konwertujący, a do niego odpowiednie oprogramowanie (ja użyłem kabla konwertującego RS232/USB2 i darmowy driver ściągnięty z sieci).

4. Ustaw tak inwerter, aby gniazdo danych było dostępne (u mnie się ustawiało w panelu nastaw inwertera RS232 na COM01).

5. Połącz laptopa z internetem przez WiFi albo drutem przez gniazdo sieciowe.

6. Zarejestruj się na witrynie pvoutput.org i podaj dane swojej instalacji.

7. Ściągnij darmową aplikację PVBeanCounter w wersji 1 i zainstaluj ją - przy instalacji możesz być poproszony o zainstalowanie NET Framework 4.0. W sieci dostępna jest też instrukcja do PVBeanCounter.

8. Skonfiguruj PVBC według instrukcji, a moduł dotyczący pvoutput wypełnij danymi z witryny pvoutput.org takimi jak - nazwa twojego konta, jego numer ip i API Key. Ustaw też interwał danych w PVBC na tą samą wartość jak na witrynie (są dostępne dwie opcje 5 lub 10 minut).

9. Uruchom PVBC i sprawdź czy dane się pojawiły na pvoutput.

10. Laptop powinien być stale włączony i podłączony zarówno do internetu jak i do inwertera. Dla oszczędności energii można w PVBC ustawić automatyczne włączanie i wyłączanie laptopa (usypianie) na okres nocny.

powodzenia

PS: poświęciłem wiele czasu na skonfigurowanie tej transmisji - mnie sie nie udało zmusić do współpracy PVBC w wersji 2 pracującej na Windows 10 choć teoretycznie powinno to działać. Jedak starych laptopów za grosze z windą XP jest pełno.

 

 

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.